Filtry do Wody w Myjni Samochodowej

Każdy właściciel samochodu co jakiś czas jest zmuszony to posprzątania jego wnętrza i umycia karoserii. Zazwyczaj mycie samochodu wiąże się z wizytą na myjni. Tam mamy wszystko pod ręką, odczynniki chemiczne, czystą wodę myjki. Najczęściej nie zdajemy sobie jednak sprawy, że woda na myjni samochodowej różni się jakościowo od wody kranowej. Właściciele warszatatów samochodowych i myjni zazwyczaj instalują stację uzdatniania wody.

 

Po co uzdatnia się wodę w myjniach samochodowych?

Uzdatnianie wody przeznaczonej do mycia samochodów lub przydatnej w warsztacie serwisowym nie jest w żaden sposób prawnie uregulowane. Leży to w dobrej gestii właściciela myjni, który jednak najczęściej decyduje się na zamontowanie filtrów wody.

Właściwa jakość wody ma wpływ na jakość usług myjni. Na myjni samochód chcemy umyć, a nie dodatkowo zanieczyścić. Woda nieoczyszczona mogłaby pozostawić osady, plamy lub uszkodzić karoserię.

Dodatkowo uzdatniona woda nie wymaga już tak dużego zużycia środków chemicznych, co sprawia że eksploatacja myjni samochodowych jest znacznie tańsza. Na czystej wodzie zyskują również urządzenia i systemy myjące. Są odpowiednio zabezpieczone, rzadziej ulegają awariom ich żywotność znacznie się wydłuża.

 

Stacje do uzdatniania wody w warsztatach i myjniach samochodowych

Przy doborze odpowiedniej stacji uzdatniania wody do myjni, tak jak w innych przypadkach należy zwrócić uwagę na jakość wody. Gdy myjnia samochodowa zaopatrywana jest w wodę z własnej studni pierwszym krokiem do właściwego wyboru uzdatniaczy wody jest wykonanie badań.

Jeżeli okaże się, że woda ma duże stężenie żelaza i manganu należy zastosować specjalne odżelaziacze wody, które pozwolą na zabezpieczenie elementów myjni oraz przede wszystkim sprawią, że woda używana do mycia samochodów nie będzie pozostawiała rdzawych plam.

Gdy do myjni dopływa woda wodociągowa, sprawa jest znacznie prostsza. Woda jest już wstępnie oczyszczona i jej dodatkowe uzdatnianie nie będzie wymagało już tak dużych nakładów finansowych jak w przypadku wody z własnego ujęcia.

Filtry do Wody w Myjni Samochodowej

 

Najlepsze filtry do uzdatniania wody do mycia samochodów

Po ewentualnym odżelazieniu i usunięciu manganu z wody najczęściej realizowane jest zmiękczanie wody. Jest to element prawie każdego warsztatu i myjni samochodowej. Zadaniem zmiękczacza do wody jest usunięcie jonów twardości czyli w większości wapnia i magnezu z wody.

Zmiękczacz wody wyposażony jest w butlę wypełnioną żywicą jonowymienną oraz zbiornik na sól. W trakcie pracy złoże wyłapuje twardość wody i zamienia ją na nieszkodliwe jony sodu. Gdy wyczerpie się zdolność jonowymienna, odkamieniacz przechodzi w tryb regeneracji, czyli zasysa wytworzoną z wody i soli solankę, przepłukuje nią butlę wraz z całą zawartością. Popłuczyny trafiają do eksploatacji, a zmiękczacz jest gotowy do dalszej pracy.

Jakie są zalety montażu zmiękczacza wody? Przede wszystkim woda używana do mycia pojazdów nie pozostawia białawych osadów, szyby i lusterka nie mają smug. Co więcej, miękka woda wydłuża żywotność dystrybutorów wody i urządzeń w warsztatach samochodowych. Zainstalowanie zmiękczacza do wody zmniejszy również zużycie środków czyszczących.

W przypadku dużych myjni, zwykle dobierane są duże, dwukolumnowe zmiękczacze do wody pracujące w cyklu naprzemiennym. Umożliwia to zaopatrzenie w zmiękczoną wodę przez całą dobę. Gdy wyczerpie się pojemność jonowymienna jednej butli, druga przejmuje jej funkcje.

Gdy jest to konieczne lub gdy właściciel myjni chce postawić na najwyższą jakość wody po zmiękczaczu stosuje się przemysłowe systemy odwróconej osmozy, które zapewniają całkowite oczyszczenie wody, usunięcie wszystkich mikrocząsteczek. Stacje odwróconej osmozy stosowane na myjniach samochodowych najczęściej wyposażone są w filtry wstępne, odpowiednią armaturę, rotametry, pompy, zbiorniki na wodę. Głównym elementem takiego filtra RO jest membrana półprzepuszczalna. W większych osmozach membran może być nawet kilka. Po zastosowaniu systemu odwróconej osmozy z wody jest także usunięty chlor, oleje, związki koloidalne oraz wszystkie rozpuszczone sole. Samochód umyty w takiej wodzie będzie czysty i lśniący nawet bez dodatkowego osuszania i nabłyszczania!

 

Dobór filtrów dla myjni samochodowych

Do właściwego doboru stacji uzdatniania wody dla myjni samochodowych potrzebne są dokładne dane dotyczące jakości wody. Na ich podstawie, uwzględniając zapotrzebowanie na czystą wodę i godziny pracy można sporządzić indywidualną ofertę na filtry do wody. W razie pytań zachęcamy do kontaktu! Pomożemy w doborze właściwych filtrów do wody.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *